| Part Number | 3-6318491-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 690400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector PL 220 POS 0.5mm Solder ST SMD Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-6318491-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-6318491-6 |
|---|---|
| Pitch | 0.5 mm |
| Gender | PL |
| Family Name | Free Height (FH) Board-to-Board Connectors |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold |
| Max Processing Temp | 245 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 61.8 x 6.2 x 7.45 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Depth | 6.2 mm |
| Product Height | 7.45 mm |
| Product Length | 61.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-6318491-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022041031.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 140 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-143402LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S20247YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 1mm 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 348978162.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451812.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PIN 12 POS 4.14mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-794066-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826936-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292251-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103635-3.pdf |
|
Kyocera | 208335024100856+ 2.0 PITCH VERT-VERT SMT - |