| Part Number | 3-640623-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 422070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640623-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640623-3 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Gender | F |
| Mounting | Cable Mount |
| Housing Color | Green |
| Product Dimensions | 7.62 x 7.75 x 13.21 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 7.75 mm |
| Product Height | 13.21 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640623-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640455-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702471052.pdf |
|
TE Connectivity | Conn HDI M 165 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 533061-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2.54mm Solder ST Thru-Hole Reel Download PDF datasheet for 5-146850-1.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, latched, selective gold + tin, 5+5 contacts Download PDF datasheet for M80-8531042.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 28 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 68145-2825.pdf |
|
3M | Conn Unshrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 929500-01-30-RK.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-122-36LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 529011274.pdf |