| Part Number | 3-640663-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 186390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Miniature Terminal 22-26AWG 6.35mm 2.67mm Pre-Tin Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640663-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640663-1 |
|---|---|
| Plating | Pre-Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Wire Size | 22 to 26 AWG |
| Product Dimensions | 6.35 x 2.67 mm |
| Rad Hard | No |
| Body Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 2.67 mm |
| Product Length | 6.35 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640663-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 20-22AWG RCP 15mm 3.7mm Tin Strip Download PDF datasheet for 5-160303-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 18-22AWG 16.81mm 7.52mm Tin Strip Download PDF datasheet for 42037.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 27.51mm 9.53mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 35109.pdf |
|
TE Connectivity | Contact PIN Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 173645-2.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 14-16AWG 7.65mm 4.19mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 34137.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 22.3mm 8.2mm Tin Mylar Tape Download PDF datasheet for 19073-0084.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 13-17AWG F 15mm 5.6mm Tin Strip Download PDF datasheet for 5-160429-6.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG F Tin Strip Download PDF datasheet for 1217094-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG M 28.07mm 6.35mm Strip Download PDF datasheet for 42460-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Terminal 4AWG M 36mm 14mm Electro-Tin Download PDF datasheet for YAV4CLTC14FX45.pdf |