| Part Number | 3-641208-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 515740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-641208-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-641208-4 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Maximum Voltage Rating | 600 |
| Product Dimensions | 15.85 x 7.62 x 13.34 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 3.96 mm |
| Type | Wire to Board |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Maximum Contact Resistance | 3 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Maximum Current Rating | 7/Contact |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 7.62 mm |
| Product Height | 13.34 mm |
| Product Length | 15.85 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-641208-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.4mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033763410.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451812.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0346910201.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG216144.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0026503051.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-112HLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 120 POS 0.63mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536251274.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22288070.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 240 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-30-05.0-S-08-2-A-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1-1658622-0.pdf |