| Part Number | 3-643817-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 628640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 3 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-643817-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-643817-3 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | F |
| Mounting | Cable Mount |
| Housing Color | Orange |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 11.89 x 9.02 x 18.42 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 3.96 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | IDT |
| Product Depth | 9.02 mm |
| Product Height | 18.42 mm |
| Product Length | 11.89 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-643817-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 872630893.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 5.84mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 19427-0031.pdf |
|
Molex | SEARAY* SLIM RECEPTACLE, 120 CIRCUITS, 6 Download PDF datasheet for 465573345.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450427.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284042.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015913011.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021321-00016C4LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for TSM-103-01-S-SH-P-TR.pdf |
|
Molex | 7.50MM (.295) PITCH SABRE HEADER, SINGLE ROW, RIGHT ANGLE, 8 CIRCUITS, PC TAIL Download PDF datasheet for 0431601308.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301081.pdf |