| Part Number | 5600200820 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 131580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5600200820 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5600200820 |
|---|---|
| Product Dimensions | 22.6 x 7.8 x 8 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Max Processing Temp | 255 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | HDR |
| Pin Count | 8 |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 7.8 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 22.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-5600200820 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022124052.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 12 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5025841270.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0714393464.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header PIN 12 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1318772-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980271.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 75915-303LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10129380-902001ALF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010321031.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board SKT 10Power 16Signal POS 2.5mm 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 45984-0007.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 90309-108LF.pdf |