| Part Number | 3-644565-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 179320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-644565-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-644565-6 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | IDT |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | F |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 15.24 x 7.75 x 13.21 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Color | Green |
| Product Depth | 7.75 mm |
| Product Height | 13.21 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-644565-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | 2.00MM PITCH MILLI-GRID HEADER Download PDF datasheet for 87831-2420.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-802-02LF.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 0875681073.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 5.03mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010181041.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874380643.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 1 POS Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 2213301-1.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 11 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122111.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0533750610.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 300 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0459703715.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-120HLF.pdf |