| Part Number | 4-641215-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 688650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 4-641215-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 4-641215-0 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Product Dimensions | 25.4 x 5.71 x 10.03 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Product Depth | 5.71 mm |
| Product Height | 10.03 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-4-641215-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 95278-102B16LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021221-00016C4LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640455-2.pdf |
|
Samtec | Conn High Speed Socket Strip SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERF5-020-07.0-L-DV-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84520-102LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 550910474.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450214.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 64992-G07-5LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640456-8.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 120 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-20-05.0-S-06-2-A-K-TR.pdf |