| Part Number | 40725 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 572950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 14-18AWG 19.91mm 8.68mm Tin Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 40725 |
| Datasheet download |
| Part Number | 40725 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Material | Brass |
| Type | Ring Tongue Terminal |
| Stud Size | 4.82 mm |
| Product Dimensions | 19.91 x 8.68 mm |
| Wire Size | 14 to 18 AWG |
| Lead Finish | Tin |
| Plating | Tin |
| Product Depth | 8.68 mm |
| Product Length | 19.91 mm |
| Replacement Part Number | PART-40725 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
3M | Tap Terminal 16-18AWG M 20.32mm Tin Bulk Download PDF datasheet for 560-BULK.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 32.92mm 13.49mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 327743.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 16-20AWG 10.16mm 6.6mm Strip Download PDF datasheet for 40749.pdf |
|
TE Connectivity | Spade Tongue Terminal 20-24AWG 14.99mm 6.35mm Tin Strip Download PDF datasheet for 60445-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 19.43mm 9.53mm Tin Tape Download PDF datasheet for 2-32994-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 16.12mm 3.81mm Pre-Tin Strip Download PDF datasheet for 60577-1.pdf |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 14-16AWG F 16mm 14.86mm Tin Strip Download PDF datasheet for 0190070028.pdf |
|
TE Connectivity | AMP 0.64 TERMINALS Download PDF datasheet for 2035170-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-16AWG RCP 21.97mm 6.98mm Tin Strip Download PDF datasheet for 3-520370-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG M 28.07mm 6.35mm Tin Strip Download PDF datasheet for 42460-2.pdf |