| Part Number | 5-102202-8 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 633840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-102202-8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-102202-8 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 30.99 x 5.82 x 13.94 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 5.82 mm |
| Product Height | 13.94 mm |
| Product Length | 30.99 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-102202-8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878310820.pdf |
|
3M | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for P05N-060PT-B-G.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK740347G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022232081.pdf |
|
Kyocera | KED14 5802 044 002 829K+ 0.4MMPITCH VERT - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15246140.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826629-9.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE612124D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Carton Download PDF datasheet for 280385-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103639-3.pdf |