| Part Number | 5-102203-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 656120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Gang of Tubes |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-102203-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-102203-2 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 15.75 x 13.94 x 5.81 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 13.94 mm |
| Product Height | 5.81 mm |
| Product Length | 15.75 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-102203-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430036.pdf |
|
3M | 3M MetPak 2-FB Inverse Header 2 mm 5-Row, Right Angle, Solder Tail Download PDF datasheet for MP2-P030-CES72503-R.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 4 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502382-0472.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT650224.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100004.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 35 POS 4mm Solder RA Thru-Hole 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1-776163-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 452800852.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 40 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-640LF.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 60 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for TFM-130-01-L-D-RE2-WT.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 42 POS 5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-967280-1.pdf |