| Part Number | 5-146130-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 174350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146130-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146130-1 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 4.67 x 4.88 x 9.73 mm |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 4.88 mm |
| Product Height | 9.73 mm |
| Product Length | 4.67 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146130-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Connector 1.25 W B SGL R A REC ASSY 4CKT G Download PDF datasheet for 5023860471.pdf |
|
Samtec | Conn Ejector Header HDR 34 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for EHF-117-01-L-D-SM.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch DIL Vertical 3.5mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, gold, 4+4 contacts Download PDF datasheet for M22-2020405.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Box Download PDF datasheet for 2132230-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10140903-1824BLF 18P 24S VERT High Power Card Edge - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878331421.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980671.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 95000-104TRLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE670124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878311021.pdf |