| Part Number | 5-103908-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 249750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103908-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103908-4 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 15.24 x 6.98 x 13.58 mm |
| Product Depth | 6.98 mm |
| Product Height | 13.58 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103908-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 12 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0447641203.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board SKT 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXG7700J7FE1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644457-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-124-14LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10093055-106TRLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 400 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0459714305.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451812.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537800270.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104693-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658622-1.pdf |