| Part Number | 5-103958-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 754530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 2 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103958-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103958-1 |
|---|---|
| Termination Method | IDT |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 2.54 mm |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 5.03 x 15.24 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 15.24 mm |
| Product Length | 5.03 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103958-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0534260910.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-3.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 00 9021 0612 00 339.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530150810.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658622-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 26 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021621-00026D4LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91931-31131LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 5mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 42820-3314.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Box Download PDF datasheet for 2132415-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039281083.pdf |