| Part Number | 5-104069-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 284050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104069-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104069-6 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 31.75 x 13.72 x 8.89 mm |
| Product Depth | 13.72 mm |
| Product Height | 8.89 mm |
| Product Length | 31.75 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104069-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 292173-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S20447M3.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5037722010.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 120 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1375967-4.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for MTSW-116-09-F-D-350-RA.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-201402LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 6-440054-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0528851074.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-103-08-T-S-RA.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530141510.pdf |