| Part Number | 5-104363-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 838120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104363-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104363-7 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Product Dimensions | 22.86 x 6.65 x 13.59 mm |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Product Depth | 6.65 mm |
| Product Height | 13.59 mm |
| Product Length | 22.86 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104363-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559591030.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023521200.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, latched, selective gold + tin, 5+5 contacts Download PDF datasheet for M80-8531042.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTS-110-03-F-DV-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.6mm Solder RA SMD Download PDF datasheet for 2292055-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299066.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 15912060.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450812.pdf |
|
Samtec | Conn Ejector Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTSH-125-01-L-DV-EJ-K.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100048.pdf |