| Part Number | 5-146085-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 434350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146085-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146085-1 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Contact Resistance | 15 |
| Product Dimensions | 16.4 x 6.95 x 9.9 |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Voltage Rating | 30 |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Maximum Current Rating | 3.6 |
| Type | Shrouded Header |
| Pin Count | 10 |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Number of Contacts | 10 |
| Product Depth | 6.95 mm |
| Product Height | 9.9 mm |
| Product Length | 16.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146085-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 878980654.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559321210.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179029-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE536124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 28 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018762840.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500424.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430452418.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector HDR 5 POS 1.25mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 3-175642-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE510127.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-201402LF.pdf |