| Part Number | D38999 20WG11SA |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 413280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20WG11SA |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20WG11SA |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Termination Method | Crimp |
| Gender | RCP |
| Contact Gender | SKT |
| Drawing_URL | |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Maximum Voltage Rating | |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 33.65 x 40.2 x 40.2 mm |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Mounting | Flange Mount |
| Strain Relief | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 21-11 |
| Contacts Classification | 11Signal |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 40.2 mm |
| Product Height | 40.2 mm |
| Product Length | 33.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20WG11SA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WG11PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-14-57SE(25).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 19 POS Crimp ST Flange Mount 19 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W14-19S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 128 POS Crimp ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35PA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 13 POS Crimp ST Flange Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W11-35PN-181.pdf |
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 20MF35PN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JC35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 18 POS Crimp ST Jam Nut 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FD18SN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 12 POS ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MA1CAP1200.pdf |
|
Switchcraft | Conn Circular M 8 POS Solder ST Panel Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for EN3P8MPX.pdf |