| Part Number | D38999 26WE35PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 816150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Cable Mount 55 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26WE35PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26WE35PN |
|---|---|
| Gender | PL |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 30 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contacts Classification | 55Signal |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Mounting | Cable Mount |
| Shell Size / Insert Arrangement | 17-35 |
| Strain Relief | No |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Termination Method | Crimp |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Product Diameter | 35.68 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26WE35PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WF11SN.pdf |
|
Molex | FEMALE M12 12 PIN, REAR PANEL MOUNT WITH 3-4MM PCB PINS - |
|
Aavid Thermalloy | WASHERS FLAT 3.3MM 6.95MM 1.57MM - |
|
TE Connectivity | CONNECTOR, ELECTCIRCULAR, ETHERNET D3899 - |
|
Molex | Conn M12 Circular F 5 POS ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 0848549317.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 128 POS Solder ST Flange Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W25-35MN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-18-8SB(50).pdf |
|
Amphenol | Conn Subminiature Cylindrical SKT 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS27473T8B98S.pdf |
|
Switchcraft | Conn Circular SKT 18 POS Screw STR Panel Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 14281-18SG-300.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 79 POS Crimp ST Flange Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20MG35PN.pdf |