| Part Number | D38999 26FA35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 148920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26FA35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26FA35SN |
|---|---|
| Contacts Classification | 6Signal |
| Termination Method | Crimp |
| Contact Gender | SKT |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 9-35 |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Gender | PL |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Cable Mount |
| Number of Terminals | 30 |
| Product Diameter | 21.79 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26FA35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-18-8SA(50).pdf |
|
TE Connectivity | DBAS CONNECTORS ZPF000000000001192 - |
|
Bulgin | PCB REAR PANEL MOUNTING CONNECTOR - 3 PO Download PDF datasheet for PX0413 03P PC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 8 POS ST Flange Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WC08PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WB98SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular M 8 POS Crimp ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 2102353-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 41 POS Crimp ST Cable Mount 41 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WG41SN.pdf |
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 20MA35PN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JC98SN-LC CONN RCPT ELEC WAL Download PDF datasheet for D38999 26JC98SN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 5 POS Crimp ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port - |