| Part Number | D38999 26FC35PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 261990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26FC35PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26FC35PN |
|---|---|
| Gender | PL |
| Shell Size / Insert Arrangement | 13-35 |
| Strain Relief | No |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Drawing_URL | |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Contacts | 30 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Rad Hard | No |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Mounting | Cable Mount |
| Termination Method | Crimp |
| Contacts Classification | 22Signal |
| Product Diameter | 29.38 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26FC35PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shielded Miniature Circular DIN RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749268-1.pdf |
|
Molex | Conn M12 Circular F 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 130299-0100.pdf |
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC PIN 26 POS CRMP ST CBL MNT 26TERM Download PDF datasheet for MS3475W16-26P-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 37 POS Crimp ST Cable Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MD35SN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular M 4 POS Screw ST Panel Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for C016 20C003 100 12.pdf |
|
TE Connectivity | 070 MLC CAP ASSY 6P WITH SCREW - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FF11PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 10 POS Crimp ST Flange Mount 10 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W12-10P.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 37 POS Crimp ST Flange Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WD35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular SKT 19 POS Crimp ST Flange Mount 19 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W14-19S.pdf |