| Part Number | PM0S0DH30 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 554190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Entry Module Unshielded M 3 POS 250VAC 3A ST 1 Port |
| Category | Interface IC |
| Family | Interface Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PM0S0DH30 |
| Datasheet download |
| Part Number | PM0S0DH30 |
|---|---|
| Package Dimensions | 31.496 x 59.82 x 73.66 mm |
| Mounting | Flange Mount |
| Maximum Current Rating | 3 A |
| Number of Contacts | 3 |
| Gender | M |
| Connector Type | IEC 60320-1 C-14 |
| Number of Ports | 1 |
| Additional Hardware | Switch|Fuse |
| Pin Count | 3 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Voltage Rating | 250 Vac |
| Operating Temperature | -10 to 40 °C |
| Drawing_URL | http://www.te.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=showdoc&DocId=Customer+Drawing%7FP-Series%7FD%7Fpdf%7FEnglish%7FENG_CD_P-Series_D.pdf |
| Operating Frequency | 50|60 Hz |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder Lug |
| Type | Unfiltered |
| Product Depth | 59.82(Max) mm |
| Product Height | 73.66(Max) mm |
| Product Length | 31.496(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-PM0S0DH30 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | I O Port Expander 24-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX7312AUG+.pdf |
|
Microchip | I O Expander 28-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MCP23S17-E SO.pdf |
|
Intersil | 2 Wire Bus Buffer 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL33001IRT2Z.pdf |
|
Texas Instruments | I O Expander 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF8574APWR.pdf |
|
Broadcom | 12Gbps 8-Port SAS Host Bus Adapter Download PDF datasheet for LSI00344.pdf |
|
Microchip | FF IND I2C TPM 4.4MM TSSOP UEK Download PDF datasheet for AT97SC3205T-U3A1C-10.pdf |
|
Texas Instruments | Host Controller 100-Pin WQFP EP T R Download PDF datasheet for TUSB7320RKMR.pdf |
|
Maxim Integrated | GMSL Deserializer 56-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX9276GTN V+T.pdf |
|
NXP | Standard Multi-Protocol Reader Solution 32-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for CLRC63201T 0FE,112.pdf |
|
Microchip | Integrated USB Compatible 3 Port Hub 80-Pin TQFP Download PDF datasheet for USB2507-ADT.pdf |