| Part Number | ADC0820CCWM NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 489260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin SOIC W Rail |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC0820CCWM NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC0820CCWM NOPB |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Typical Power Dissipation | 75 mW |
| Sampling Rate | 667 ksps |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Voltage Reference | External |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Supplier Package | SOIC W |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Maximum Single Supply Voltage | 8 V |
| Resolution | 8 Bit |
| Differential Input | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Architecture | Semiflash |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Power Dissipation | 875 mW |
| Sample and Hold | Yes |
| Input Voltage | 5 V |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 12.8 x 7.47 x 2.34 mm |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Package | 20SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-ADC0820CCWM NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8341E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7886SBDBVR.pdf |
|
Intersil | ADC Single Dual Slope 3sps 3 1 2Digit LED 44-Pin MQFP Download PDF datasheet for ICL7107CM44Z.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Dual Pipelined 100Msps 10-bit Parallel 48-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX19516ETM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 40Msps 8-bit Parallel 24-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TLC5540INSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8320E 2K5.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 30sps 12-bit Parallel 44-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for ICL7109CQH+TD.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 4Msps 12-bit Parallel 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MAX1304ECM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 144ksps 24-bit Serial 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS1274IPAPR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 50ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1111CEE+.pdf |