| Part Number | ADS1202IPWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 818280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 40ksps 16-bit Serial 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1202IPWR |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1202IPWR |
|---|---|
| Resolution | 16 Bit |
| Lead Finish | Gold |
| Signal to Noise Ratio | 70.5 dB |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Product Dimensions | 3.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Differential Input | Yes |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Full Scale Error | 2 % of FSR |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of ADCs | 1 |
| Sample and Hold | No |
| Maximum Power Dissipation | 47.5 mW |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Integral Nonlinearity Error | ±12 LSB |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Supplier Package | TSSOP |
| Typical Power Dissipation | 40 mW |
| Voltage Reference | Internal |
| Input Voltage | ±0.32 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire) |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1202IPWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-Bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1015AQDGSRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 20-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8028IRTJR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 73ksps 12-bit Serial 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX1241BEPA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 22ksps 8-bit Serial 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0832IP.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MCP3204T-CI ST.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TLC2543IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1256IDBTG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for TLV1543IDB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX1270AEAI+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 164ksps 10-bit Parallel 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC1551IDW.pdf |