| Part Number | ADS1251U |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 795950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 20ksps 24-bit Serial 8-Pin SOIC Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1251U |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1251U |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Voltage Reference | External |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Typical Power Dissipation | 7.5 mW |
| Maximum Power Dissipation | 10 mW |
| Integral Nonlinearity Error | 0.0015 % of FSR |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Sample and Hold | No |
| MSL Level | 2 |
| Sampling Rate | 20 ksps |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| No Missing Codes | 24 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire) |
| Input Voltage | ±4.096 V |
| Full Scale Error | 1 % of FSR |
| Pin Count | 8 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Supplier Package | SOIC |
| Resolution | 24 Bit |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-ADS1251U |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8319IBDGST.pdf |
|
Maxim Integrated | 24-BIT, 6-CHANNEL, 64KSPS, DELTA SIGMA ADC WITH I2C INTERFAC Download PDF datasheet for MAX11259AWX+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS1286UA 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 15sps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1243IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 65Msps 12-bit Serial 80-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS5272IPFPT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8344NB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 85ksps 16-bit Serial 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX195BCWE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCM1808PW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV2548CPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11633EEG+T.pdf |