| Part Number | ADS7800KU |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 336550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 333ksps 12-bit Parallel 24-Pin SOIC Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS7800KU |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS7800KU |
|---|---|
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Signal to Noise Ratio | 73 dB |
| Sample and Hold | Yes |
| Pin Count | 24 |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Architecture | SAR |
| Input Voltage | ±5/±10 V |
| Maximum Dual Supply Voltage | -16.5/5.25 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | -11.4/4.75 V |
| Sampling Rate | 333 ksps |
| Typical Dual Supply Voltage | -15/5 V |
| Differential Input | No |
| Voltage Reference | Internal |
| Full Scale Error | 0.35 % of FSR |
| Supplier Package | SOIC |
| Resolution | 12 Bit |
| Differential Nonlinearity | ±0.75 LSB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Lead Finish | Gold |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 215 mW |
| Product Dimensions | 15.4 x 7.52 x 2.35 mm |
| Digital Supply Support | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Max Processing Temp | 260 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Dual |
| MSL Level | 3 |
| Package | 24SOIC |
| Replacement Part Number | PART-ADS7800KU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 164ksps 10-bit Parallel 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC1551IDW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2574IDWG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADCS7477AIMFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 8-bit Serial 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0834IN.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC108S102CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 2Msps 14-bit Serial 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7946SRTET.pdf |
|
Maxim Integrated | CMOS, 1.3\u00b5S, 8-BIT ADC WITH VOLTAGE REFERENCE AND TRACK HOLD Download PDF datasheet for MAX15411GTM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for ADC0838CIWMX NOPB.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP3208-CI SL.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC081C021CIMMX NOPB.pdf |