| Part Number | ADS7822U 2K5 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 249100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS7822U 2K5 |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS7822U 2K5 |
|---|---|
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Type | Voltage |
| Single-Ended Input | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Voltage Reference | External |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Full Scale Error | ±4 LSB |
| Sample and Hold | Yes |
| Typical Power Dissipation | 1.6 mW |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| Differential Nonlinearity | ±2 LSB |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| No Missing Codes | 11 Bit |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7|5 V |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire) |
| Input Voltage | 2.5/5 V |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Supplier Package | SOIC |
| Differential Input | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-ADS7822U 2K5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADS1015B AUTOMOTIVE Download PDF datasheet for ADS1015BQDGSRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC108S102CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 16ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1211E.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for ADC0820CCWM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 200Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS58C28IRGCR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 780sps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS1217IPFBT.pdf |
|
EVEREST SEMICONDUCTOR CO, LT | 24-BIT 192K STEREO ADC FOR PCM AUDIO - |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7844N.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1246BCEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8332IBRGET.pdf |