| Part Number | BQ24093DGQR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 347140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24093DGQR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24093DGQR |
|---|---|
| Output Voltage | 4.2 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | MSOP EP |
| Pin Count | 10 |
| Output Current | 1000 mA |
| Type | Battery Charger |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Package | 10MSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24093DGQR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 4.2V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24257RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Power Management IC Alkaline 100mA 50mA 1.8V 3.1V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS80010ARSMR.pdf |
|
GLOBAL MIXED-MODE TECHNOLOGY | BATTERY LINEAR CHARGER SOT-23-5 Download PDF datasheet for G5803T11U.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion Packs 4.2V 28-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2619EV-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 4.352V 24-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ25890HRTWT.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24196RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-lon 5V 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for BQ76PL536APAPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD 8000mA 0V to 19.2V 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8731AETI+T.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Lead-Acid Li-Ion NiCD NiMH Packs 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ2060A-E619DBQR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24168RGER.pdf |