| Part Number | BQ24600RVAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 548320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 10000mA 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24600RVAR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24600RVAR |
|---|---|
| Product Dimensions | 3.55 x 3.55 x 0.9 mm |
| Output Current | 10000 mA |
| Type | Battery Charger |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24600RVAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Back-Up Management Li-Ion NiMH 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8568AETE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27542DRZR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 20mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24035RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27425YZFR-G2A.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 50mA 25V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29330DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 2000mA 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2002TSN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27425YZFR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Li-Ion Li-Pol 8000mA 28-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for BQ24773RUYR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1545mA 3.5V to 4.44V 20-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ24158YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion -0.3V to 30V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ294602DRVR.pdf |