| Part Number | BQ7694002DBT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 398730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Monitoring Li-Ion 0V to 3.6V 44-Pin TSSOP Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ7694002DBT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ7694002DBT |
|---|---|
| Type | Battery Monitoring |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Output Voltage | 0 to 3.6 V |
| Operating Supply Voltage | 6 to 25 V |
| Battery Type | Li-Ion |
| Pin Count | 44 |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 11.3 x 4.4 x 1.05(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 44TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ7694002DBT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer 34V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ30Z554DBTR-R1.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ2084DBTR-V143G4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24196RGER.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Fuel Gauge Li-Ion 9-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for LC709203FXE-03MH.pdf |
|
MPS | Switch Mode Charger Li-ion 3000mA 4.3V to 4.6V 20-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP2617GL-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7694003DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 250mA 4.2V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25100YFPR.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA 4.325V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294703DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 0.5mA 0.6V 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27441DRZT-G1B.pdf |