| Part Number | BQ27441DRZR-G1A |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 168110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Fuel Gauge Li-Ion 0.5mA 0.6V 12-Pin SON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ27441DRZR-G1A |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ27441DRZR-G1A |
|---|---|
| Type | Battery Fuel Gauge |
| Output Voltage | 0.6 V |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 12 |
| Product Dimensions | 2.5 x 4 x 0.95(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Current | 0.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.45 to 4.5 V |
| Supplier Package | SON |
| Battery Type | Li-Ion |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 12SON |
| Replacement Part Number | PART-BQ27441DRZR-G1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24160RGER.pdf |
|
Panasonic | BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM - |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 2.1V to 15.5V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24105RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ294532DRVR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol Packs 10.8V 14.4V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ2085DBTR-V1P3G4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24092DGQT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4000mA 13.5V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24130RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protector Li-Ion Pack 1mA 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ296103DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24032ARHLT.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion Pack 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZT-V200.pdf |