| Part Number | BQ24725RGRR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 499640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Charge Controller Li-Ion 1.024V to 19.2V 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24725RGRR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24725RGRR |
|---|---|
| Output Voltage | 1.024 to 19.2 V |
| Type | Charge Controller |
| Pin Count | 20 |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Battery Type | Li-Ion |
| Product Dimensions | 3.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24725RGRR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 50mA to 1000mA 4.2V 20-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for MCP73871-2CCI ML.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Management Controller Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol LiFePO4 5.5V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ78350DBT-R1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24093DGQR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z60DBT-R1.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management Li-Ion NiCD NiMH Packs 2000mA 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ2000PWR.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 4000mA 4.2V 28-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1737EEI+T.pdf |
|
NXP | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 450mA 4.2V 8-Pin UDFN EP T R Download PDF datasheet for MC34674DEPR2.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-Ion 2000mA 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24123RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24160ARGET.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZT-G1.pdf |