| Part Number | BQ27421YZFT-G1A |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 697250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Fuel Gauge Li-Ion 1.8V 9-Pin DS-BGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ27421YZFT-G1A |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ27421YZFT-G1A |
|---|---|
| Type | Fuel Gauge |
| Battery Type | Li-Ion |
| Pin Count | 9 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Operating Supply Voltage | 2.45 to 4.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | DSBGA |
| Product Dimensions | 1.59 x 1.5 x 0.275 |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 9DS-BGA |
| Replacement Part Number | PART-BQ27421YZFT-G1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | 3-4S LOW POWER PROTECTOR Download PDF datasheet for BQ7790400PWR.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion 1000mA 10-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP26028EQ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 13.5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24133RGYR.pdf |
|
Microchip | Linear Charge Management Controller Li-Ion Li-Pol 1mA 4.2V 4.35V 4.4V 4.5V 10-Pin DFN EP Tube Download PDF datasheet for MCP73833-AMI MF.pdf |
|
STMicroelectronics | Battery Charger Li-Ion 200mA 12-Pin DFN T R Download PDF datasheet for STNS01PUR.pdf |
|
NXP | Battery Controller Li-Ion 64-Pin LQFP EP Tray Download PDF datasheet for MC33771ATP1AE.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 0V to 25V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z655DBTR-R1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 1.2V 0.975V 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ77PL900DLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29410PWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 0.5mA 0.6V 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27441DRZR-G1A.pdf |