| Part Number | BQ29411DCT3R |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 308500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin SSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ29411DCT3R |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ29411DCT3R |
|---|---|
| Supplier Package | SSOP |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Product Dimensions | 2.95 x 2.8 x 1.29 mm |
| Type | Battery Protection |
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Battery Type | Li-Ion |
| Output Voltage | 2 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8SSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ29411DCT3R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Gas Gauge Protection Li-Ion Li-Pol 0V to 25V 38-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ20Z75DBT-V180.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 800mA 4.2V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24040DSQT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24075RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24250RGET.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion 1200mA 4.1V 4.2V 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for BQ24002PWP.pdf |
|
MPS | 28V, 1A DUAL INPUT LINEAR BATTERY CHARGER WITH TIMER Download PDF datasheet for MP2608DQ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for BQ27421YZFR-G1D.pdf |
|
STMicroelectronics | Battery Monitoring Li-Ion 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for STC3100IQT.pdf |
|
Diodes Incorporated | Single level Battery Monitors Download PDF datasheet for PT7M7435TAEX.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Li-Ion 8000mA 1.024V to 19.2V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24707RGRR.pdf |