| Part Number | BQ30Z554DBTR-R1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 536370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer 34V 30-Pin TSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ30Z554DBTR-R1 |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ30Z554DBTR-R1 |
|---|---|
| Type | Battery Fuel Gauge |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Polymer |
| Product Dimensions | 7.9(Max) x 4.5(Max) x 1.05(Max) |
| Pin Count | 30 |
| Supplier Package | TSSOP |
| MSL Level | 2 |
| Rad Hard | No |
| Output Voltage | 34 V |
| Operating Supply Voltage | 25 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Package | 30TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ30Z554DBTR-R1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 600mA 4.2V 8-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for MC34671AEP R2.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS2781E+T&R.pdf |
|
MPS | 3A SINGLE CELL SWITCH MODE CHARGER W PPM - |
|
Texas Instruments | Li-Ion 4.5V 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ29443DRBR.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection Li-Ion 6-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for LC05111C16MTTTG.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 4.5mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24190RGER.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 14-Pin TDFN EP Download PDF datasheet for DS2778G+.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 500mA 4.4V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24232RGTR.pdf |
|
GLOBAL MIXED-MODE TECHNOLOGY | BATTERY LINEAR CHARGER SOT-23-5 Download PDF datasheet for G5803T11U.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ76925PWR.pdf |