| Part Number | BQ76200PW |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 721870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Protection Lead-Acid 60mA 0V to 75V 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ76200PW |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ76200PW |
|---|---|
| Output Current | 60 mA |
| Battery Type | Lead-Acid |
| Max Processing Temp | 260 °C |
| Operating Supply Voltage | 8 to 75 V |
| Rad Hard | No |
| Family | BQ76200 |
| Pin Count | 16 |
| Lead Free | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| MSL Level | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 0 to 75 V |
| Green | Yes |
| Type | Battery Protection |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ76200PW |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-pol 4000mA 4.5V to 5.5V 42-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for BQ25898YFFR.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion Packs 4.2V 28-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2619EV-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 3.8V to 4.6V 24-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for BQ25895RTWT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24070RHLTG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 200mA 3.6V to 4.65V 25-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25120YFPR.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection Li-Ion 6-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for LC05111C02MTTTG.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Pack 2.48V 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24251RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 25V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z65DBTR-R1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24072TRGTR.pdf |