| Part Number | BQ78Z100DRZT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 505220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Pack Authentication IC Li-Ion Li-Pol 26V 12-Pin SON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ78Z100DRZT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ78Z100DRZT |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 2.2 to 26 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Pin Count | 12 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | SON |
| Product Dimensions | 4 x 2.5 x 0.95(Max) |
| Output Voltage | 26 V |
| Package | 12SON |
| Replacement Part Number | PART-BQ78Z100DRZT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Back-Up Management 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ33100PW.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection 10-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for NCP347MTAFTBG.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol Packs 750mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24085DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24081DRCRG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Lead-Acid Li-Ion Li-Pol NiCD NiMH 4000mA 17.65V 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8725ETI+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27542DRZT-G1.pdf |
|
NXP | Battery Controller Li-Ion 64-Pin LQFP EP Tray Download PDF datasheet for MC33771ATP1AE.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-Ion 2000mA 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24123RHLT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 4.5V to 5.5V 24-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ25895MRTWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7693003DBTR.pdf |