| Part Number | CC2538NF53RTQR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 897620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ZigBee 802.15.4 Modules 2507MHz 250Kbps SOC hi perf 56-Pin VQFN EP T R |
| Category | Wireless and GPS Modules |
| Family | ZigBee |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CC2538NF53RTQR |
| Datasheet download |
| Part Number | CC2538NF53RTQR |
|---|---|
| Maximum Data Rate | 250 Kbps |
| Minimum Operating Frequency | 2394 MHz |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Modulation Technique | DSSS |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Maximum Operating Frequency | 2507 MHz |
| RAM Size | 32 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 8.15(Max) x 8.15(Max) x 0.95(Max) |
| Typical Operating Supply Voltage | 3 V |
| Flash Size | 512 KB |
| Pin Count | 56 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| MSL Level | 3 |
| Number of Channels | 8 |
| Replacement Part Number | PART-CC2538NF53RTQR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Digi International | XBEE ZB S2C TH (WIRE ANTENNA) Download PDF datasheet for XB24CZ7WIT-004.pdf |
|
Microchip | ZigBee 802.15.4 Modules 2480MHz 250Kbps 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for AT86RF231-ZU.pdf |
|
Microchip | ZigBee 802.15.4 Modules 2483.5MHz 2000Kbps 42-Pin T R Download PDF datasheet for ATZB-RF-233-1-CR.pdf |
|
Texas Instruments | Modules 802.11 2.4835GHz 5000Kbps 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC8531RHAR.pdf |
|
MMB NETWORKS | ZIGBEE MODULE, IEEE802.15.4, LOW POWER - |
|
Silicon Labs | ZigBee 802.15.4 Modules 2500MHz 5000Kbps 48-Pin QFN T R Download PDF datasheet for EM3585-RTR.pdf |
|
Texas Instruments | ZigBee 802.15.4 Modules 2507MHz 250Kbps SOC hi perf 56-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC2538NF23RTQT.pdf |
|
NXP | ZigBee 802.15.4 Modules 2485MHz 40-Pin HVQFN T R Download PDF datasheet for JN5169 001Z.pdf |
|
Texas Instruments | Modules 802.11 2.4835GHz 5000Kbps 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC8530RHAT.pdf |
|
Silicon Labs | ZIGBEE AND THREAD MODULES,GATEWAY - |