| Part Number | CLC001AJE NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 645040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cable Driver 1TX 622Mbps 8-Pin SOIC N Rail |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CLC001AJE NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | CLC001AJE NOPB |
|---|---|
| Supplier Package | SOIC N |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Transmitters | 1 |
| Power Supply Type | Single |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Supply Current | 130 mA |
| Type | Cable Driver |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Maximum Data Rate | 622 Mbps |
| Protocols Supported | ATM|SDH|SMPTE |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-CLC001AJE NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Cable Driver 1TX 400Mbps 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for CLC007BM NOPB.pdf |
|
Amphenol-FCI | OPTICAL TRANSCEIVERS - |
|
Microchip | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ATA6663-TAQY.pdf |
|
Cirrus Logic | Digital Audio Interface Transceiver 1TX 1RX 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CS8427-DZZR.pdf |
|
Texas Instruments | Triple Port Cable Transceiver Arbiter 1TX 1RX 800Mbps 80-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TSB81BA3EPFP.pdf |
|
Infineon | SP001359188_FLEXRAY TRANSIVER Download PDF datasheet for TLE9221SX.pdf |
|
Maxim Integrated | IO-Link Master Transceiver 1TX 1RX 230.4Kbps 24-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX14824GTG+.pdf |
|
Texas Instruments | Cable Driver 1TX 622Mbps 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for CLC001AJE.pdf |
|
Maxim Integrated | IO-Link Device Transceiver 1TX 1RX 230.4Kbps 25-Pin WLP T R Download PDF datasheet for MAX14821EWA+T.pdf |
|
Macom Technologies | SONET Transceiver 1TX 1RX 11.3Gbps Download PDF datasheet for S19250PRID.pdf |