| Part Number | LM22674MRX-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 617100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22674MRX-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22674MRX-5.0 NOPB |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.47 mm |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Package | PSOP EP |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Package | 8PSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22674MRX-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 14-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63020DSJT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V 17V 11-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS62135RGXT.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 28-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX1536ETI+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 14V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2733XMFX NOPB.pdf |
|
MPS | 3A 36V SYNC BUCK Download PDF datasheet for MP4423HGQ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 5.5V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM20146MHX NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 28V 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for LV58063MC-AH.pdf |
|
ON Semiconductor | DC-DC Controllers, Converters,Regulators Download PDF datasheet for NCP6131S52MNR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 25V 22-Pin SON T R Download PDF datasheet for TPS53353DQPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 6V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62242DRVR.pdf |