| Part Number | LM22676TJE-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 507930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22676TJE-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22676TJE-ADJ NOPB |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Pin Count | 7 |
| Switching Frequency | 400 to 600 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | Thin TO-263 EP |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Output Voltage | 1.285 V |
| Product Dimensions | 10.16 x 9.85 x 2 mm |
| Package | 7Thin TO-263 EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22676TJE-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 14V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2731YMFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62060DSGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2675MX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 2.5V to 6V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62410DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 6V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS5432DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R Download PDF datasheet for LM22670TJ-ADJ NOPB.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 10V 5-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC2288YD5-TR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.2V to 20V 12-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP28258DD-LF-Z.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv Single Step Down 4.5V to 60V 32-Pin LGA T R Download PDF datasheet for MAXM17504ALJ+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 28-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54612PWP.pdf |