| Part Number | LM25010MHX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 805000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 42V 14-Pin TSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM25010MHX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM25010MHX NOPB |
|---|---|
| Maximum Output Current | 1 A |
| Supplier Package | TSSOP EP |
| Type | Step Down |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Voltage | 2.5 to 37 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage | 6 V |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Switching Regulator | Yes |
| Efficiency | 95 % |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| MSL Level | 1 |
| Switching Frequency | 100 to 1000 kHz |
| Operating Supply Voltage | 6.6 to 7.4 V |
| Package | 14TSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM25010MHX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for LMR16006YDDCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS62140ARGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 6V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61086DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single 4.5V to 5.5V 12-Pin SOP T R Download PDF datasheet for DCP020505U 1K.pdf |
|
MPS | 3A 28V STEP-DOWN Converter - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2576HVS-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 1.9Vto 3.9V 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS62732DRYR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 4.8V 8-Pin Micro SIP SMD T R Download PDF datasheet for TPS82670SIPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 5.5V 40-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX1587CETL+T.pdf |
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 36V 8-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for L5973D.pdf |