| Part Number | LM2575S-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 586730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2575S-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2575S-5.0 NOPB |
|---|---|
| Pin Count | 6 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 4 to 40 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TO-263 |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 3 |
| Type | Step Down |
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Output Voltage | 5 V |
| Efficiency | 77 % |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Package | 6TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2575S-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Up 2.3V to 4.85V 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS61282YFFT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 42V 14-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM25010MHX NOPB.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FAN53601AUC105X.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 6V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62082DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS62162DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V 5.5V 16-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LM26420Q1XSQX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM2853MHX-1.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22672MRX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54328DDA.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54228DDAR.pdf |