| Part Number | MSP430F5229IYFFR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 293380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 49-Pin DSBGA T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5229IYFFR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5229IYFFR |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62|1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Programmable I/Os | 53 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.98|3.6 V |
| Product Dimensions | 3.45 x 3.45 x 0.33 mm |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| Pin Count | 49 |
| Supplier Package | DSBGA |
| On-Chip ADC | 12-chx10-bit |
| Number of Timers | 4 |
| RAM Size | 8 KB |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Device Core | |
| Display Driver | |
| LCD Segments | |
| Package | 49DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5229IYFFR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit MC56F80xx CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC56F8006VLC.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit HCS12X S12X CISC 256KB Flash 3.3V 5V 80-Pin QFP Tray Download PDF datasheet for S912XET256W1MAA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2553IPW28R.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12XE HCS12X RISC 256KB Flash 1.8 2.8 5V 80-Pin QFP T R Download PDF datasheet for S912XET256J2CAAR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit R8C R8C CISC 64KB Flash 3.3V 5V 52-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F21258SNFP#V2.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F83xx CISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC56F8366VFVE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5229IRGCT.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit R8C 2A R8C CISC 48KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F212A7SNFA#V0.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 256KB Flash 3.3V 5V 112-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12E256MPVE.pdf |
|
Renesas Electronics | RENDF2117RVPBG20HV Download PDF datasheet for DF2117RVPBG20HV.pdf |