| Part Number | MSP430F5325IPNR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 424640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5325IPNR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5325IPNR |
|---|---|
| Device Core | |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Display Driver | |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Analog Comparators | 12 |
| Number of Programmable I/Os | 63 |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| LCD Segments | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1.4 mm |
| Pin Count | 80 |
| RAM Size | 6 KB |
| Package | 80LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5325IPNR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | MCU 16-bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 80-Pin MQFP -40~+85 \u00b0C Download PDF datasheet for SAF-C161O-LM-HA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR Download PDF datasheet for MSP430F5522IZQE.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC24FJ128GB106T-I PT.pdf |
|
Infineon | MCU 16-bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 144-Pin MQFP Download PDF datasheet for SAK-C167CR-LMHA+.pdf |
|
Microchip | MCU 16-Bit PIC24E PIC RISC 536KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC24EP512GU810-E PF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 120KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F2619TPM.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC24F32KA302-I SS.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 128KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912XDG128F2MAL.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12XE HCS12X RISC 256KB Flash 1.8 2.8 5V 80-Pin QFP Tray Download PDF datasheet for S912XET256J2CAA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430I2040TRHBR.pdf |