| Part Number | MSP430F6659IPZ |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 263900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F6659IPZ |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F6659IPZ |
|---|---|
| Interface Type | I2C/SPI/UART/USB |
| LCD Segments | 160 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Pin Count | 100 |
| On-Chip DAC | 2-chx12-bit |
| Product Dimensions | 14.2 x 14.2 x 1.45 mm |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Special Features | LCD Controller |
| Device Core | |
| Display Driver | |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| RAM Size | 66 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of Programmable I/Os | 74 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Program Memory Type | Flash |
| Analog Comparators | 1 |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F6659IPZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MOTS912ZVML32F1WKHR Download PDF datasheet for S912ZVML32F1WKHR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12DT128MPVE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 8.5KB FRAM 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for MSP430FR2632IRGET.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit DSP56F8xx CISC 120KB Flash 3.3V 160-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for DSP56F807PY80E.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MSP430F1111AIDWR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F4270IDLR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MSP430F1101AIDWR.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S9S12G HCS12 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12G128F0MLHR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit R8C 2C R8C CISC 128KB Flash 3 5V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F212CCSNFP#V2.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 80-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12E64CFUE.pdf |