| Part Number | MSP430F6777IPEUR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 684770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 128-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F6777IPEUR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F6777IPEUR |
|---|---|
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Interface Type | I2C/IrDA/SPI/UART |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Special Features | LCD Controller |
| Number of Programmable I/Os | 90 |
| Pin Count | 128 |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8|2|2.2|2.4 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Timers | 4 |
| Product Dimensions | 20 x 14 x 1.4 |
| RAM Size | 32 KB |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Package | 128LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F6777IPEUR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 8.5KB FRAM 2.5V 3.3V 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430FR2032IG48R.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12 S12Z CISC 192KB Flash 48-Pin LQFP Box Download PDF datasheet for S912ZVC19F0MLF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F155IPMR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC56F8256VLF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F6779AIPZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 96KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5327IPNR.pdf |
|
NXP | Freescale Automotiv MCUs Download PDF datasheet for S912XEP100W1MALR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F4371IPZR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F80xx CISC 16KB Flash 3.3V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC56F8013VFAE.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 2.5V 5V 80-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12C128CFUE.pdf |