| Part Number | MSP430FR2633IDAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 802230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 32-Pin TSSOP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430FR2633IDAR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430FR2633IDAR |
|---|---|
| Interface Type | I2C/IrDA/SPI/UART |
| Rad Hard | No |
| Packaging | Tape and Reel |
| RAM Size | 0.5 KB |
| Program Memory Size | 1.9375 KB |
| Family | MSP430FR2633 |
| Lead Free | Yes |
| Green | Yes |
| Family Name | MSP430 |
| Program Memory Type | FRAM |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Screening Level | Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Programmable I/Os | 19 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Device Core | MSP430 |
| Number of Timers | 4 |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Watchdog | 1 |
| Package | 32TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430FR2633IDAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430FR4133IPMR.pdf |
|
Microchip | MCU 16-Bit dsPIC33E dsPIC RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin UQFN EP T R Download PDF datasheet for DSPIC33EP64MC204T-I MV.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F2112TPWR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 80-Pin PQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12DJ128CFUE.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit RL78 CISC 16KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F100FAAFP#V0.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 16KB Flash 3.3V 44-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for DSPIC33FJ16MC304-I PT.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S12XS128J1CAE.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 2.5V 5V 80-Pin PQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12DG128VFUE.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit XC166 CISC DSP RISC 128KB Flash 2.5 5V 144-Pin TQFP Download PDF datasheet for SAF-XC167CI-16F40F BB.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 24KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5509IRGZR.pdf |