| Part Number | THS12082IDAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 864590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Pipelined 8Msps 12-bit Parallel 32-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | THS12082IDAR |
| Datasheet download |
| Part Number | THS12082IDAR |
|---|---|
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Resolution | 12 Bit |
| Pin Count | 32 |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Supplier Package | TSSOP |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Typical Power Dissipation | 186 mW |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 69 dB |
| Full Scale Error | ±20 LSB |
| Number of Analog Inputs | 2|1 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Sampling Rate | 8 Msps |
| Maximum Power Dissipation | 216 mW |
| Architecture | Pipelined |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 LSB |
| Sample and Hold | Yes |
| MSL Level | 2 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Number of ADCs | 1 |
| Product Dimensions | 11 x 6.2 x 1.15 mm |
| Input Voltage | 3.5 V |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Lead Finish | Gold |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Digital Supply Support | Yes |
| Package | 32TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-THS12082IDAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Download PDF datasheet for CS5361-KZZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Triple SAR 250ksps 16-bit Parallel 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS8364Y 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2574IDWG4.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX147BCAP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 4ksps 31-bit Serial 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1282IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1271IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Delta-Sigma 64ksps 24-Bit Serial (SPI, QSPI, Microwire) 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MAX11270EUG+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8201IRGET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 41ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for TLV0834IPW.pdf |