| Part Number | TLV2541ID |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 285250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV2541ID |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV2541ID |
|---|---|
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Resolution | 12 Bit |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Sample and Hold | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Single-Ended Input | Yes |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| Differential Input | No |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Input Voltage | 3.3 V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Voltage Reference | External |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Rad Hard | No |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI) |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Lead Finish | Gold |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Voltage Supply Source | Single |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLV2541ID |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX149BCAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC 32 Delta-Sigma 6ksps 19-bit Serial 64-Pin NFBGA T R Download PDF datasheet for DDC232CKZXGT.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for WM8737CLGEFL R.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 216ksps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PCM4222PFBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 16ksps 24-bit Serial 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS1211U.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 8-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC0838IDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV2548QDWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX11626EEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1118IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 38-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7952SDBT.pdf |